Ufka Yolculuk Yarışması 588 bin kişinin katımıyla gerçekleştirildi

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 5’incisi yapılan Ufka Yolculuk Meal Yarışması, Türkiye ve 75 ülkeden 588 bin 178 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Yarışmanın koordinatörü Onur Ocakdan, “Bugün günlerden 26 Mart Pazar, saatlerimiz şuanda 10’u geçti. Yarışmacılar içeriye girdi. Bundan 5 yıl önce bu yolculuk başladı. Bu sene Kur’an-ı Kerim meal yarışması yapıyoruz. 81 ilde yaklaşık 853 ilçede, 235 cezaevinde, 2 bin 626 tane binada bu sene 17 bin 5 kişi yarışmamızda gönüllü olarak gözetmenlik yapıyor. Bu sene yarışmamıza 588 bin 178 kişi katıldı” dedi.

Türkiye genelinde 46 tane umre ödülü verdiklerini belirten Ocakdan, “A, B, C, D, E, F kategorilerinin birinci, ikinci ve üçüncülerine umre ödüllerimiz var. Yine çeşitli elektronik eşya ödüllerimiz var. Şuanda tüm Türkiye genelinde ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nde (KKTC), Almanya, İngiltere, İsviçre ve Belçika’da da yarışmamız ÖSYM sisteminde çoktan seçmeli test şeklinde yapılıyor. Yarın itibariyle ufkayolculuk.com web sitesinden yarışmacılar soruların cevaplarını öğrenebilirler. 22 Nisan itibariyle kesin sonuçlar açıklanmış olacak. 5 Mayıs Cuma günü akşam saat 20.00’de Konya’da Türkiye geneli büyük ödül törenimiz var. 5 Mayıs’a kadar da bütün Türkiye genelindeki il ve ilçelerdeki yarışma sorumluları ödülleri vermiş olmaları gerekiyor. Yarışma vesilesiyle bizler değerlerimizi ediniyoruz. Edindiğimiz bu değerleri, güzellikleri hayatımıza tatbik ettiğimiz bir yarışma. İnşallah ufka yolculuğu cennet yolculuğuna çevirdiğimiz tamamen gönüllülerce organize edilen bir yarışma” diye konuştu.

“Sınava her yaştan katılan insanlar var”

Bina sınav görevlisi Veysel Kurbetseven, 6 aylık çalışmanın final günü olduğunu belirterek, Ufka Yolculuk Yarışması’nın 5’incisini düzenlediklerini ifade etti. Kurbetseven, “İki gündür de okulumuzda gerek listeleri hazırlama, gerek yarışmacıları yerleştirmek üzere faaliyetler yaptık. Şükür bugün son gün, son dakika bunlarda yetiştirmiş olduk. Ufka Yolculuk Yarışmamıza katılan 10 yaşından çocuklarımızdan başlayarak üst sınır olmaksızın her yaştan insanlar var. 40’ın üzerinde gönüllü gözetmen arkadaşlarımız var” diye konuştu.

“Çok heyecanlıyım, umreye gitmek istiyorum”

Ailesi ile birlikte sınava katılan Binnur Tatlıpınar, çok heyecanlı olduğunu ve ilk defa yarışmaya katıldığını söyledi. Tatlıpnar, “Çocuklarımız daha önce katılmıştı. Bu sefer ailecek olsun istedik. Bende umreye gitmek istiyorum. Çocuklar kitapları alıp toplanıyorlar, on kitabı okuyorlar. Muhakkak bir şey öğreniyorlar. Yarışmanın özelikle çocuklar için çok faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yarışmacılar çoktan seçmeli teste tabi tutuldu

Yarışma bu sene Kur’an-ı Kerim meali konusunda yapıldı. Bu konuda yarışmacılar, ‘Feyzü’l-Furkân Kur’ân-ı Kerîm Meali – Hasan Tahsin Feyizli’, ‘Kur’an-ı Kerim Meali – Türkiye Diyanet Vakfı’, ‘Kuranı Hâkim ve Meali Kerim-Hasan Basri Çantay’ ve ‘Kur’an-ı Kerim Meali – Ömer Nasuhi Bilmen’ kitaplarından sorumlu tutuldu. Kategoriler ise şöyle; A kategorisi (10 yaş altı), B kategorisi (10-14 yaş arası), C kategorisi (14-19 yaş arası), D kategorisi (19-30 yaş arası), E kategorisi (30 yaş üstü) ve F kategorisi (ihtisas). Yarışmacılar çoktan seçmeli teste tabi tutuldu. 

Gül Kaba
 

Bir önceki yazımız olan Saat kaç? Arupa’da saatler 1 saat ileri alındı! Türkiye’de şu an saat kaç? başlıklı makalemizde haber, haberler ve saat kaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir